Profil

Batuhan Yalçın, 1987 yılında Ankara/Çankaya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimin ardından, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. 2007 yılından bu yana oyunculuk, yöneticilik, eğitmenlik ve organizatörlük yapmaktadır. 2010 yılında kadro hakkı kazandığı Devlet Tiyatroları’nda Sanatçı olarak görev yapmaktadır.

Deneyim ve Beceriler

Öğrenci, Öğrenci Başkanı / HÜ Ankara Devlet Konservatuvarı — 2005-2009 

2005 yılında Konservatuvar, Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. 2009’da Birincilik derecesiyle mezun oldu. 2006-2009 yılları arasında Konservatuvar Öğrenci Başkanlığı yaptı; eğitimi boyunca Bozkurt Kuruç, Ejder Akışık, Sinan Pekinton, Erdal Küçükkömürcü, Evren Bingöl gibi sanatçılardan ders aldı. Öğrenci Başkanlığı boyunca TBMM ve TSK bünyesindeki sanatsal çalışmalara katkıda bulundu. Mezuniyet yılında Bozkurt Kuruç’un yönettiği “Haydutlar”, Evren Bingöl’ün yönettiği “Titanik Orkestrası” adlı oyunlarda görev aldı.

Oyuncu, Yönetmen Asistanı, Başrejisör Asistanı / Ankara DT — 2009-2011

Mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Bozkurt Kuruç’un yönettiği “Rab Şeytana Dedi Ki” adlı ödüllü oyunda Yönetmen Yardımcılığı ve oyunculuk görevlerini üstlendi. Aynı sezon Çocuk Oyunu olan “Çirkin Prensesle Şişko Prens” adlı oyunda başrol oynadı. 2010-2011 sezonunda ise Devlet Tiyatroları Başrejşsörü Rüştü Asyalı’nın Asistanlığını yapan Batuhan Yalçın, Asyalı’nın yönettiği “Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’ndan Onbir Tablo” adlı oyunda Yönetmen Asistanlığı görevini üstlendi.

Sanatçı / Van Devlet Tiyatrosu — 2011-2017

Batuhan Yalçın, 2010 yılında açılan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Kadrolu Sanatçı Sınavını kazandı. 2011’de Van Devlet Tiyatrosu’na atandı ve  William Shakespeare’in yazdığı, Sinan Pekinton’un yönettiği “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” adlı oyundan başlamak üzere birçok oyunda Oyuncu ve Yönetmen Yardımcısı ve Yönetmen olarak görev aldı. Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Van İl Kültür Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları’nın ortak projelerinde görev aldı. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği kapsamında birçok oyunda yönetmenlik ve atölyelerde eğitmenlik yapan sanatçı, Temmuz 2013 – Temmuz 2015 tarihleri arasında Müdür Yardımcılığı görevi de yapmıştır.

Eğitmen, Organizatör / ArtölyeSanat, CABIN Events — 2007-2016

2007 yılından beri, oyunculuk ve diksiyon eğitmenliği yapan, ülke genelinde sanat odaklı organizasyonlar düzenleyen şirketlerde çalışan Yalçın’ın tiyatro okullarında okuyan ve okullardan mezun 20’den fazla öğrencisi bulunmaktadır.

Bodybuilder, Trainer / Spormax Spor Merkezi — 2009-2017

2009 yılında amatör olarak Bodybuilding çalışmalarına başladı. Yıllar içinde ülkemizin önemli antrenörlerinden biri olan Gökhan Buğra Tanes’ten aldığı dersler ve onun desteğiyle antrenörlük kurslarına başladı. Batuhan Yalçın 2. Kademe Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörlüğü sertifikasına sahiptir.

Oyuncu, Yönetmen / Tiyatro 1112 Garaj — 2016-2017

2016-2017 sezonu itibariyle, Ankara’nın seçkin özel tiyatrolarından biri olan “Garaj”da, ekibin bir parçası olarak çalışmaya başladı. Hakan Salınmış tarafından yönetilen “Bir Şair Bir Evlenme”de oyuncu olarak görev aldı. Türkiye’nin ilk kısa oyunlar festivali olan “KısaGaraj”ın 3. sezonunda Aylin Saraç’ın genel sanat yönetmenliğinde Melih Cevdet Anday’ın “Ölüler Konuşmak İsterler” adlı eserini yönetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s