Profil

BATUHAN YALÇIN

Devlet Tiyatroları Sanatçısı. Yönetmen, Oyuncu.

Batuhan Yalçın, Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Mezuniyetinin ardından Devlet Tiyatroları kadrosuna katıldı. Devam eden yıllarda Devlet Tiyatroları’nın yanı sıra pek çok özel tiyatroda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. Yurt çapında ve Avrupa’da uluslararası festivaller düzeyinde çeşitli oyun ve atölye çalışmaları ile ülkemizi temsil etti. Hali hazırda Devlet Tiyatroları, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Tiyatro 1112 Garaj ve Sahne 367’de sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Deneyimleri

Konservatuvar — 2005-2009
H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki lisans eğitimi boyunca Bozkurt Kuruç, Ecder Akışık, Erdal Küçükkömürcü, Sinan Pekinton, Cem Emüler, Murat Atak ve Özlem Ersönmez gibi ustalardan ders aldı. Eğitimi sırasında Titanik Orkestrası, Haydutlar, Kel Şarkıcı ve Kuvayi Milliye Destanı adlı oyunlarda görev aldı. Yıldız Kenter, Genco Erkal, Ali Poyrazoğlu ve Antonio Fava’nın atölye çalışmalarına katıldı.

Devlet Tiyatroları ve Deutsches Theater — 2009-2019
Bozkurt Kuruç’un yönettiği Rab Şeytana Dedi Ki adlı oyunda Yönetmen Yardımcısı olarak Devlet Tiyatroları’ndaki ilk çalışmasına adım atan Batuhan Yalçın, 2010 yılında açılan kadro sınavı sonucunda Devlet Tiyatroları Sanatçısı unvanı aldı. Bu süreçten itibaren Rüştü Asyalı, Sinan Pekinton, Tayfun Erarslan ve Burak Karaman gibi yönetmenlerle çalıştı ve on yıl boyunca 30’dan fazla oyunda Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı ve Yönetmen olarak görev aldı.

2015 yılında, Devlet Tiyatroları ile European Theatre Convention (ETC) arasındaki değişim anlaşması kapsamında Deutsches Theater / Berlin’de Tiyatro Yönetmenliği ile Repertuvar Tiyatrosu Yapılanmasına yönelik kapsamlı bir eğitim programına katıldı. Eğitimi kapsamında, Alman Dramaturg ve Tiyatro Pedagogu Lasse Scheiba ile birlikte Berlin, İzmir, Ankara ve Van’da uluslararası atölye çalışmaları düzenledi. Aynı eğitimin yükümlülükleri kapsamında yönettiği oyunları, uluslararası festivallerde yer aldı.

Özel Tiyatro Çalışmaları ve Ödenekli Projeler — 2009-2019
Yönetmenlik çalışmalarına mezuniyetinden itibaren Devlet Tiyatroları’nın yanı sıra özel tiyatrolarda da devam eden Batuhan Yalçın, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Tiyatro 1112 Garaj ve Sahne 367’de çeşitli oyunlar yönetti ve bazı oyunlarda oynadı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı, AB Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilen iki ayrı AB Projesi ve bir adet uluslararası projede yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı.

Yönettiği ve Oynadığı Oyunlardan Bazıları
Batuhan Yalçın, Devlet Tiyatroları ve Özel Tiyatrolarda profesyonel düzeyde 40’a yakın eserde görev almıştır. Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası, Mem ile Zin, Kamyon, İki Kalas Bir Heves, Bir Şair Bir Evlenme, Elveda Saraybosna oynadığı oyunlardan bazılarıdır.

Keşanlı Ali Destanı, Ölüler Konuşmak İsterler, Ceset, Soytarılar, Magritte’den Sonra, Zambak Limanı, Soytrarılar 2024, Ben Anadolu, Resimli Osmanlı Tarihi ise yönetmenlik çalışmaları arasında olan oyunlardandır.

İletişim


e-posta: batu@badiparmak.com

Reklam

Profil” için bir yanıt

  1. Erinç Dağgeçen dedi ki:

    Merhaba Batuhan bey, 5.5 yaşındaki oğlum ve ben sizin gibi sıkı bir Harry Potter hayranıyız. Aslında oğlum saplantı derecesinde hayran diyebilirim. 7/24 sizin podcastlerinizi dinliyor ve neredeyse ezbere biliyor hepsini. Eşim ve ben bile ezberledik diyebiliriz. Sesinizin evimizde, arabamizda yankilanmadigi tek an yok. Yeni incelene podcastleri ne zaman gelecek acaba? Bir de eğer mümkünse oğlumla konuşmanız mümkün olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s